Vana Anatoomikum

Lossi tn 38, Tartu linn, Tartumaa

Vana Anatoomikum on Tartus Toomemäel Tartu Ülikooli arstiteaduskonna õppehooneks ehitatud klassitsistlik hoone. Hoone on ehitatud ülikooli arhitekti Johann Wilhelm Krause projekti järgi aastatel 18031805.

Algehitiseks oli madala kupliga klassitsistlik rotund, mis toetus nelinurksele rustikapindadega soklikorrusele. Rotundi ja sokliehitise seovad ühtseks tervikuks neli toskaana pilastrite ja kolmnurkviiludega risaliiti. Rotundil on kõrged kitsad aknad, mille alaosas on balustrid, ülal aga väiksemad mezzanino-aknad.

Peakorrusel asus amfiteatrina ehitatud ringauditoorium. Selle lagi toetus kaheksale sambale (need kõrvaldati aastal 1856). Auditooriumi seintel olid Karl August Senffi grisaille-maalingud. Anatoomikumi kompleksi kuulusid ka luukamber ja surnukuur.

Aastatel 18251827 ehitati J. W. Krause projekti järgi rotundile külge kahekorruselised poolkaarjad tiibhooned. Ehitise kujundus lähtub palladionistliku ringhoovi motiivist. Aastail 18561860 pikendati (arhitekt Carl Rathhausi projekti järgi) anatoomikumi tiibehitisi veel ühe järgu võrra. Ühele tiivale ehitati puust juurdeehitis 1911. aastal.

Selles hoones on töötanud Karl Friedrich Burdach, Carl Wilhelm von Kupffer, August Rauber, Friedrich Bidder, jt.

Õppetööd ei toimunud Vanas Anatoomikumis aastatel 1999-2013, kui valmis Biomeedikum. 2002. aasta kevadel-suvel tegutses Vanas Anatoomikumis ajutiselt Eesti Üliõpilaste Selts, sest EÜSi ajalooline seltsimaja aadressil Jaan Tõnissoni 1 oli renoveerimisel.

Aastal 2014 valmis Vana Anatoomikumi ühes tiivas Tartu Ülikooli haridusuuenduskeskus. Selles toimuvad õpetajakoolituse seminarid ja praktikumid, täiendusõpe ning kohalikud ja rahvusvahelised seminarid.

Vana anatoomikum

Hoone 2. etapp sai rekonstrueeritud koostööd Tartu Ehitus AS'iga

 

FaLang translation system by Faboba