Tallinna Loomaaia Jääkarude Polaarium

Paldiski mnt. 145 / Ehitatajate tee 150, Tallinn, 13522 Harjumaa
NRG16 42 Jääkarude pollariumi eskiis 001

Tallinna loomaaed teatas, et kaua oodatud jääkarude ekspositsioon valmib 2017. aasta septembriks.

29. juunil 2016 sõlmisid Tallinna Kultuuriamet, Tallinna Loomaaed ja OÜ Astlanda Ehitus raamlepingu Tallinna Loomaaia Polaariumi jääkarude ekspositsiooni projekteerimis-ehitustööde teostamiseks, teatas loomaaed Facebookis.

Uus jääkarude kodu peaks valmima 2017. aasta septembriks.

Projekt on rahastatud Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsi poolt kogutud toetustega ja Tallinna linna omafinantseeringuga.

Jääkarude uue kodu ehitus toimub kavandatud tempos: tänaseks on rajatud kõik veevarustuse ja kanalisatsiooni torustikud, valmis on saamas betoneerimistööd välibasseinides ja veetöötluse tehnohoone maa-aluses osas, samuti vaateplatvormide pandustel. Keeruka veetöötluse tehnoloogia projekteeris polaariumi jaoks Schöttli Keskkonnatehnika AS ja kogu uue ekspositsiooni ehitab valmis Astlanda Ehitus OÜ. Kompleksi avamine on planeeritud käesoleva aasta septembrikuusse.

Heategevusprojekt “Jääkaru uus kodu” algas 2012. aastal koostöös Tallinna Loomaaia Sõprade Seltsiga, kes asus loomaaia polaariumi ehitamiseks annetusi koguma, et maailmas ohustatud suurkiskjad ei peaks halbade elutingimuste pärast mujale kolima. Projekti eestvedajaks on algusest peale olnud sõprade seltsi juhatuse liige Veronika Padar ja tänaseks on kogutud vabaühenduse eestvõtmisel annetustena 350 000 eurot. Tallinna loomaaia polaariumi valmimine muutus aga unistusest reaalsuseks alles pärast seda, kui Tallinna linnavalitsus eraldas kahe aasta jooksul jääkarude uue kodu jaoks kokku 2,5 miljonit eurot.

Loomaaias elab praegu neli jääkaru: isane Nord ja emane Friida ning nende kaks poega – 2013. aastal sündinud Nora ja 2016. aasta novembris ilmavalgust näinud veel nimetu põngerjas. Pealtnäha kehvadele elutingimustele vaatamata on jääkarud Tallinna loomaaias järjepidevalt järglasi andnud. Loomaaia jaoks on aga oluline, et nii kliimamuutuste kui inimtegevuse poolt ohustatud Arktika suurkiskjad endale mõnusa ja vaatajaid rõõmustava elupaiga saavad. Neid, kes jääkarude päriskoju satuvad, ei ole palju, mistõttu valmiv ekspositsioon saab olema nii huvitav kui hariv.

Projekti “Jääkaru uus kodu” algatasid Olivia Elise Luggenberg ja Veronika Padar, kes esmakordselt tutvusid 2012. aasta sügisel jääkarude puuri ees. Nende mõlema südames oli mure loomaaia jääkarude kitsaste elutingimuste pärast – endised sõjaväladudest ümberehitatud puurid ei olnud sugugi sobivad jääkarude elupaigaks. Kahe eraisiku algatusega ühines Tallinna Loomaaia Sõprade Selts ja üheskoos asuti jääkarude kodu jaoks raha koguma. Ettevõtmisega liitusid telefonioperaatorid Telia, Elisa Eesti ja Tele2, kes avasid annetustelefonid. Projekti kajastati pressis ja sotsiaalmeedias ning lisaks eraisikutele hakkasid toetajateks ka mitmeid ettevõtteid, kes lubasid paigutada oma kaubandus- ja teeninduspindadele annetuskastid.

2015. aasta sügisel saabus rõõmustav uudis – Tallinna Linna eelarvesse eraldati 2,5 miljonit eurot jääkarude kodu ehituseks. Projekti kogumaksumuseks on üle 3 miljoni euro. Puudujäävat osa on nelja aasta jooksul aidanud koguda Tallinna Loomaaia Sõprade Selts.

2017. aasta suve lõpus alustati polaariumi esimese etapi – jääkarumaja ehitust. Polaariumi asukoht on Paldiski maantee poolse värava läheduses, kus tulevikus hakkavad elama ka teised polaaralade asukad. Uude koju saavad jääkarud kolida 2017. aasta sügisel.

 

 

 

FaLang translation system by Faboba